۶ مرداد ۱۳۹۵

آغاز طرح رجیستری تلفن‌های همراه

آغاز طرح رجیستری تلفن‌های همراه

از مدت‌ها قبل مرکز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که طرح رجیستری تلفن‌های همراه با هدف مبارزه با قاچاق از اول مرداد ماه به صورت پایلوت آغاز می‌گردد و بر خواسته خود نیز تاکید کرده بود.

حال بر اساس اعلام این ستاد، از روز جمعه اول مرداد تلفن‌های همراهی جدیدی که IMEI (شماره سریال) ثبت شده نداشته باشند، در شبکه اپراتورها فعال نخواهند شد، البته یادتون باشه گوشی‌هایی که پیش از این تاریخ به هر صورتی وارد ایران شده‌اند ثبت شده به حساب آمده و تنها ثبت IMEI تلفن‌هایی که از این به بعد وارد کشور می شوند به جهت مبارزه با قاچاق جدی گرفته خواهد شد.

گفتنی است کمیته‌ای تشکیل شده از نمایندگان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت، رگولاتوری و اپراتورهای تلفن همراه به منظور بررسی روش اجرای مجدد رجیستری موبایل تشکیل شده که در نهایت ۲ طرح ارائه شده است.

بر اساس طرح اول سیم‌کارت بر روی گوشی‌های قاچاق قطع خواهد شد! که این طرح مورد موافقت قرار نگرفته و بر مبنای اعلام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات موقتا طرح جایگزینی (دومی) جهت اجرا انتخاب شده است.

به هر حال با سناریویی که از امروز پایلوت آن باید اجرا می شود، IMEI  گوشی های وارداتی در پایگاهی در وزارت صنعت ثبت و به وسیله سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و اپراتورهای موبایل بررسی و تطبیق داده می‌شود.

در انتها بد نیست بدانید قرار است این طرح از اول مردادماه تا شهریور ماه اجرا شده و پس از طی یک دوره اجرای آزمایشی ۳۰ روزه و شناسایی نقاط قوت و ضعف، به احتمال فراوان از اول مهرماه و یا آبان ماه به صورت کامل اجرایی شود.

همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در واکنش به شایعات مطرح شده پیرامون افزایش قیمت گوشی موبایل با اجرای طرح رجیستری، تضمین کرده است که رجیستری هزینه جدیدی را به مصرف کننده، ‌فروشنده یا توزیع کننده کالا تحمیل نخواهد کرد.

منبع: فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *